تبلیغات
سایت حقوقی - مشاوره
ترجمه به زبان انگلیسی ترجمه به زبان عربی ترجمه به زبان ترکی ترجمه به زبان روسی
کدامیک از موارد زیر میتواند مجازات کافی برای جرم اسید پاشی باشد ؟


بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
کل بازدید :
كسی كه امین نباشد و امانت را برنگرداند، خسارت خواهد دید.(امام علی (ع))

جوانان خیر

در پاسخ به سوال  دوست عزیزمان آقای مکری

1.   شلاق تعزیریدر مجازات شلاق تعزیری معمولا سقف تعداد ضربه شلاق تعیین شده و در صورت اثبات جرم قاضی می تواندحکم به همان تعداد یا کمتربدهد.دراینجا امکان تبدیل  کیفر شلاق به مجازات جایگزین  ویا تغییر نحوه اجرای حکم وجود دارد. نظیر مجازات تصدیق نامه خلاف واقع )غیر از گواهی پزشکی(که مجازات آن  تا74ضربه شلاق یا جزای نقدی تعیین شده است.   ماده288 قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی وانقلاب در امور کیفری مجازات شلاق تعزیری در موارد زیرتا رفع مانع اجرا نمی شود: الف-زنی که درایام بارداری یا نفاس یا استحاضه باشد ب-زن شیرده در ایامی که طفل وی شیرخواراست،حداکثر به مدت دو سال  ج-بیماری که به تشخیص پزشک قانونی یا پزشک  معتمد دادگاه اجرای حکم موجب تشدید بیماری یا تاخیردربهبودی اوشود.دراین موردچنانچه امیدی  به  بهبودی بیمار نباشد یا دادگاه مصلحت بداند یک دسته  تازیانه یا ترکه مشتمل برتعدادشلاق که مورد حکم قرارگرفته است تهیه ویک باربه محکوم علیه زده می شود.   د-درمواردی که تبدیل مجازاتی به مجازات دیگربرابر قانون لازم باشد مجازات اولی تا اتخاذ تصمیم  ازطرف دادگاه اجرا نخواهد شد. 
  2.هیچ فرقی ندارد: اساره به اشد مجازات

تكرار و تعدد جرم                          
 
  اگر کسی به موجب حكم قطعی یكی از دادگاه‌های ایران محكومیت‌ كیفری یافته و بعداً مرتكب جرم دیگری شده باشد در این صورت دچار محكومیت شدید كیفری خواهد بود كه اصطلاحاً به آن تكرار جرم گفته می‌شود. تکرار جرم نشانه حالت خطرناک بزه­کار است كه به دنبال آن سیاست تشدید مجازات دربارۀ وی اعمال می‌گردد.
 
شرائط تحقق تكرار جرم
  احكام و شرائط تحقق تكرار جرم در ماده 48 قانون مجازات اسلامی به این شرح آمده است:
 
«هر كس به موجب حكم دادگاه به مجازات تعزیری و یا باز دارنده محكوم شود، چنان‌چه بعد از اجرای حكم مجدداً مرتكب جرم قابل تعزیر گردد، دادگاه می‌تواند در صورت لزوم مجازات تعزیری یا باز دارنده را تشدید نماید.»
 
  با عنایت به ماده قانونی فوق می‌توان اوصاف زیر را برای تحقق تكرار جرم برشمرد:
1) محكومیت سابق بزه­كار قطعی شده باشد.لذا بر احكامی كه غیر قطعی و قابل شكایت و تجدید نظر است از حیث تكرار جرم ترتیب اثر داده نمی‌شود.
2) حكم محكومیت كیفری از دادگاه‌های ایران صادر شده باشد.
3) قواعد مربوط به تكرار جرم نسبت به احكامی كه از دادگاه‌ها دربارۀ اطفال بزه­كار صادر می‌شود، به اجرا گذاشته نمی‌شود.
4) حكم محكومیت قبلی باید از حیث ماهیت باز دارنده یا تعزیری باشد بنابراین محكومیت قبلی به مجازات‌هائی، هم‌چون حدود یا قصاص در تشدید مجازات جدید مؤثر نیست.
5) حكم محكومیت كیفری باید لزوماً به اجرا درآمده باشد.
6) اگر موجباتی مانند عفو عمومی و یا نسخ قانون محكومیت قبلی را محو یا آثار آن را بزداید، چون دیگر محكومیّتی وجود ندارد و یا هیچ گونه اثر كیفری بر آن مترتب نیست قواعد تكرار جرم شامل جرم تكراری نخواهد شد.
 
مجازات تكرار جرم  قانون‌گذار به دادگاه اختیار داده است تا در صورت لزوم، مجازات تعزیری تكرار كنندگان جرم را تشدید كند. تشخیص لزوم تشدید مجازات و نیز مقدار آن به عهده دادگاه گذاشته شده است.
 
تعدد جرم
  به ارتكاب جرائم متعدد بدون آن­كه متهم برای اتهامات متعدد پیشین خود به محكومیت كیفری قطعی رسیده باشد، تعدّد جرم گفته می‌شود. خواه جرایم متعدد در فاصله‌های كوتاهی اتّفاق افتاده باشد و خواه متهم متواری بوده و یا جرایم او به دلایل گوناگونی كشف نشده باشد.
 
انواع تعدد جرم
 
  الف) تعدد واقعی
  هرگاه كسی مرتكب افعال متعددی شده باشد كه هر یك از آن­ها جرم واحدی به شمار می‌رود، در این صورت با فرض تعدد واقعی روبه رو هستیم. مثل سرقت، جعل اسناد و تخریب اموال دولتی.
  ب) تعدد اعتباری
  گاه فعل واحد نقض چندین ماده از قوانین كیفری محسوب شده و به نظر چنین می‌رسد كه جرایم متعددی ارتكاب یافته است در حالی كه چنین نیست. مثل سرقت كتیبۀ منقوش كه سارق برای ربودن آن ناگزیر از تخریب آن شده است.
  قانون‌گذار در ماده 46 قانون مجازات اسلامی مقرر داشته است:
« در جرایم قابل تعزیر هرگاه فعل واحد دارای عناوین متعدد جرم باشد، مجازات جرمی داده می‌شود كه مجازات آن اشدّ است »
 
مجازات تعدد جرم
 
  الف) مجازات تعدد واقعی
  مادۀ 47 قانون مجازات اسلامی قواعد تعیین مجازات تعدد واقعی جرم را چنین بیان كرده است:
«در مورد تعدد جرم هرگاه جرایم ارتكابی مختلف باشد باید برای هر یك از جرایم مجازات جداگانه‌ای تعیین شود و اگر مختلف نباشد فقط یك بار مجازات تعیین می‌گردد....»
  ب) مجازات تعدد اعتباری:
  مادۀ ‌46 قانون مجازات اسلامی حكم تعدد اعتباری جرم را مجازات «اشد» مقرر كرده است. البته ضابطه مشخصی برای مجازات اشدّ و یا اخفّ تعیین نشده است.
 
 
 
منابع:
1) اردبیلی، محمد علی؛ حقوق جزای عمومی، تهران، نشر میزان، 1380، چاپ سوم، ج2، صص 235- 220.
2) شامبیاتی، هوشنگ؛ حقوق جزای عمومی، تهران، انتشارات ژوبین، 1378، چاپ نهم، ج2، صص 469- 457.
3) افراسیابی، محمد اسماعیل؛ حقوق جزای عمومی، تهران، انتشارات فردوس، 1377، چاپ اول، ج2، صص 322- 307.
 
 
نوشته شده توسط اردلان حسینی در دوشنبه 24 مرداد 1390 و ساعت 07:33 ب.ظ [+] | نظرات ()
Copyright © 2009- www.hoqouq363.orq.ir
این وب سایت درباره موضوعات حقوقی , اخبار , تصاویر و مواردی که در حیطه حقوق جای دارند , می پردازد. از آنجایی که سرشت انسانی مبتنی بر تمایل به تحقق عدالت بنا نهاده شده است امیدوارم که بتوانم بر جهت استمرار بیش از پیش آن گامی موثر بردارم.


مدیر وبسایت : اردلان حسینی