تبلیغات
سایت حقوقی - دكتر رضا نوربها
ترجمه به زبان انگلیسی ترجمه به زبان عربی ترجمه به زبان ترکی ترجمه به زبان روسی
کدامیک از موارد زیر میتواند مجازات کافی برای جرم اسید پاشی باشد ؟


بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
کل بازدید :
كسی كه امین نباشد و امانت را برنگرداند، خسارت خواهد دید.(امام علی (ع))

جوانان خیر

 

 

بیوگرافی علمی استاد:

 

     دکتر رضا نوربها، در تهران به دنیا آمد. دوره ابتدایی خود را در مدرسه ملی کیهان و دوره متوسطه را در دبیرستانهای رازی، حکیم نظامی و مروی تهران به پایان رساند.

     این استاد برجسته حقوق جزا در سال 1340 وارد دانشکده حقوق دانشگاه تهران شد و پس از اخذ مدرک لیسانس حقوق قضایی در آزمون فوق‌لیسانس روان‌شناسی تکمیلی شرکت کرد و سرانجام در سال 1348 پس از طی دوره کارآموزی قضایی، به استخدام دادگستری درآمد.

     نوربها پس از کناره‌گیری از دادگستری، عازم فرانسه شد تا در دانشکده حقوق دانشگاه "مون پلیه" دوره فوق لیسانس D.E.A در رشته حقوق جزا و جرم شناسی را طی کند و سپس در دوره دکترای حقوق شرکت و به طور همزمان دوره کار آموزی مرکز درمانی مجرمین پاریس را نیز طی کرد و موفق به دریافت دکترای حقوق جزا شد.

     این حقوقدان پس از بازگشت به ایران، در کنار وکالت دادگستری، به عضویت هیات علمی دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی درآمد و به تدریس حقوق جزای عمومی، جرم‌شناسی و فلسفه حقوق جزا پرداخت.

     وی عضو کمیته برنامه‌ریزی دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی و عضو هیات علمی کمیته ارتقای این دانشکده نیز بود و تالیفات فراوانی از جمله كتابهای: زمینه حقوق جزای عمومی و زمینه جرم شناسی و دهها مقاله علمی در كارنامه علمی وی وجود دارد.

     نوربها سال گذشته از دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی بازنشسته شد و طی مراسمی از خدمات ارزشمند وی تجلیل به عمل آمد.

 

اندیشه های استاد:

 

     "آنچه كه به عنوان محدودیتهای آزادی بیان مطرح گردید بدین منظور نبوده است كه زبان در دهان به هر شكل دلخواه بگردد و قلم به هر نحو كه غرایز آن را بچرخاند، تصور نمیكنم هیچ كس با این موضوع موافق باشد كه هر كس هر چه دلش خواست آداب و ترتیبی نجوید و بگوید آنچه كه دل تنگ او می خواهد، اما آزادی بیان را نیز نمیتوان به هر شكل و بخصوص با ابزار قانون و استفاده از مجازات محدود كرد و زبان در كام برید كه به این و آن بر نخورد و از این و آن شكوه نكند هر چند بیان كلام حق باشد كه باید گفته شود و ناگفتنش گناه".(بیان در زندان/مجله تحقیقات حقوقی دانشگاه شهید بهشتی)

     "متاسفانه در كشور ما علی رغم شعارهای جذاب بر وجود آزادی، بیان به نحوی شدید در بند شده است و زنجیرهای بندها را به پای قانون بسته اند تا كسی را پروای اعتراض نباشد این ادعا را كه قانون تكلیف همه چیز را روشن كرده چنانچه قانون درست، منطقی و منطبق با عدالت نباشد نمیتوان پذیرفت. قانون بد را نمیتوان مدتی داور عادل و بیطرف حقوق و آزادی های افراد دانست. با قانون بد می توان مدتی مردم را مهار كرد اما چون هیچ قانونی ازلی نیست قانون بد به ناچار در مسلخ تاریخ معدوم خواهد شد، اما تا كشته شدن آن چه ارواح بی گناهی كه فدا می شوند، ضربات سخت شلاق را تحمل می كنند، آزادی های فردی را در پشت میله های زندان اسیر می بینند و جانهای خود را بر سر دار".(بیان در زندان/مجله تحقیقات حقوقی دانشگاه شهید بهشتی)

     "قانون بد خود زندانی است پر ملال به خصوص برای آزادی های افراد و بسیار سخت است شكستن میله های این زندان كه حامیان نا آگاه آن به نام احترام به قانون در بند ضخامت قطر میله ها و بلند كردن حصار های دیوارهای آن هستند".(بیان در زندان/مجله تحقیقات حقوقی دانشگاه شهید بهشتی)

     "من بارها در نوشته های خود اشاره به این مطلب كرده ام (و نه تنها من بلكه همه حقوقدانانی كه رعایت اصول حقوق جزا را مد نظر دارند) كه كلمات، به خصوص وقتی كه بار مجرمانه می گیرند باید آنچنان شفاف، روشن، خالی از ابهام و ایهام باشند كه هر یك از شهروندان بتواند حدود آنها را بشناسد و خود را با موارد مختلف تطبیق دهد. مطالب الحادی كدامند؟ و در چه زمینه هایی مخالف موازین اسلامی هستند؟ و چه مطالبی به اساس جمهوری اسلامی لطمه وارد می كند؟ و حدود این مخالفت ها و لطمه ها چیست؟ هیچ یك از اینها در قانون مطبوعات مشخص نشده و بر عهده دادگاه ها گذاشته شده و هیات منصفه ای كه نقشی در برائت و مجرمیت متهمان ندارد! آیا این به راستی محدودیت كامل بیان نیست؟ و ترس از این كه هر كلمه ای یا جمله ای را دادگاهی به میل خود مخالف موازین اسلامی بداند و یا آن را الحادی تلقی كند؟!" .(بیان در زندان/مجله تحقیقات حقوقی دانشگاه شهید بهشتی)

     "عدم تعریف جرم سیاسی، توهین، افترا، هتك حرمت و به خصوص تشویش اذهان عمومی را تبدیل به حربه های برنده ای علیه آزادی بیان كرد و زندان، شلاق و حتی اعدام را به رخ كسانی كشاند كه معتقد به نقد حكومت بودند و طعم ناخوشایند برخی از اظهارنظر ها را نیز در ازای این اعتقاد چشیدند".(بیان در زندان/مجله تحقیقات حقوقی دانشگاه شهید بهشتی)

     "صدور آرای غلاظ و شداد دلیل بر صلابت قاضی نیست بلكه آرای عادلانه‌، متكی به قانون و توجه به اصول حقوق‌، انصاف‌، علم و خرد چهره قاضی را ممتاز و موقعیت او را ثابت خواهد كرد".(توهین: یک پرونده، یک محاکمه/سایت کانونهای وکلای دادگستری ایران)


     "مجرم به واسطه عدم انطباق با اصول اجتماعی و با جامعه که ناشی از شخصیت اوست و این که این شخصیت از برخی جهات متفاوت با شخصیت افراد غیرمجرم است در رابطه ذهنی با دیگران دچار شکست می شود. پدیده شناسی باید با ورود در ذهنیت مجرمین این رابطه ها را بشناسد که با شناخت آنها و شخصیت مجرمانه به درمان آنها امیدوار بود".(شخصیت بزهکار در پرتو پدیده شناسی)

"یادش گرامی باد"نوشته شده توسط اردلان حسینی در جمعه 6 اسفند 1389 و ساعت 05:11 ب.ظ [+] | نظرات ()
Copyright © 2009- www.hoqouq363.orq.ir
این وب سایت درباره موضوعات حقوقی , اخبار , تصاویر و مواردی که در حیطه حقوق جای دارند , می پردازد. از آنجایی که سرشت انسانی مبتنی بر تمایل به تحقق عدالت بنا نهاده شده است امیدوارم که بتوانم بر جهت استمرار بیش از پیش آن گامی موثر بردارم.


مدیر وبسایت : اردلان حسینی